W 2024 roku obchody Tygodnia Bibliotek przypadają na okres od 8 maja (środa) do 15 maja (środa). Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem: “Biblioteka – miejsce na czasie”

W dniach 8-15 maja swoje święto mają wszyscy fani czytania – właśnie wtedy w Polsce odbywa się Tydzień Bibliotek. Chociaż dzisiaj traktujemy je jako sposób na darmowe książki, to biblioteki na przestrzeni wieków zmieniały pokolenia, wspierały rozwój naszych cywilizacji i tym samym wpływały na losy świata.

Święto ma na celu promocję bibliotek i czytania

Samo słowo biblioteka pochodzi oczywiście z języka greckiego, od słowa biblion – książka. To właśnie Grecję uważa się za kolebkę bibliotek. Pierwsza znana nam biblioteka powstała jednak w Nippur (dawnej Mezopotamii). Szacuje się, że mogła działać już w XXVI-XXV wieku przed naszą erą! Wtedy oczywiście zamiast książek istniały jeszcze gliniane tabliczki, a bibliotekarzami byli kapłani.

Najbardziej znana biblioteka świata to na pewno Biblioteka Aleksandryjska. Podobno w czasach swojej świetności miała 400 tysięcy tekstów. Niestety w wyniku pożaru i późniejszych podbojów biblioteka uległa zniszczeniu, a tym samym świat i późniejsze cywilizacje straciły bezcenne dzieła.

Chociaż dzisiejsze biblioteki nie przechowują już może unikatowych dzieł Platona czy Sokratesa, to dalej pełnią ważną rolę w naszym życiu. To właśnie dzięki bibliotekom i organizowanym przez nie wydarzeniom w dzieciach budzi się miłość do książek, a dorośli mogą rozwijać swoje pasje bez wydawania całej wypłaty.

Tydzień Bibliotek to świetna okazja, żeby odwiedzić swoją lokalną placówkę, ale nie jedyna. Inne święta, które promują czytelnictwo to na przykład Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Światowy Dzień Książki, Dzień Czytania Książek i wiele, wiele innych. Każda okazja do czytania jest dobra!

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od wielu lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa. Tydzień Bibliotek rozpoczyna się corocznie 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. W Wielkiej Brytanii podobna akcja odbywa się corocznie w październiku.

About Author